#

Uczyń mnie drzewem

Premiera: czerwiec 2013
Charakter przedstawienia: religijny / profilaktyczno - edukacyjny

W myśl przeciwdziałania narkomanii i alkoholizmowi oraz chcąc propagować właściwe postawy społeczne wśród młodzieży zarząd Polskiego Teatru Historii postanowił stworzyć cykl spektakli profilaktyczno – edukacyjnych o charakterze moralizatorskim i pouczającym. Spektakl „Uczyń mnie drzewem” przejawia treści chrześcijańskie i piętnuje szerzenie się alkoholizmu, narkomanii i palenia papierosów wśród młodych ludzi. Ukazuje konsekwencje podejmowania niewłaściwych wyborów w życiu i ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na, wciąż rozrastający się, problem stosowania używek.

Programy profilaktyczne są prowadzone w każdej szkole, dlatego też wychodzimy z propozycją wspólnego przeciwdziałania uzależnieniom. Nasze spektakle są świetną formą realizacji założeń programowych w placówkach oświatowych i wychowawczych. Tematyka odpowiada średniowiecznemu moralitetowi i nawiązujące do Pisma Świętego, a sam spektakl ma charakter dydaktyczny, pełen symboliki i alegorycznych scen walki dobra ze złem. Silną stroną spektaklu jest muzyka Jacka Sroki, klimatyczna i poruszająca. W spektaklu biorą udział dyplomowani aktorzy, znani z polskiej sceny musicalowej. Dla przybliżenia przesłania, jakie niesie spektakl poniżej został zamieszczony fragment scenariusza:

UCZYŃ MNIE DRZEWEM
AKT PIERWSZY
SZARY
"Dorosłość… to taki dziwny stan. Czuje się trochę, jak młody bocian, taki z czarnym dziobem, który stoi na krawędzi swojego gniazda i macha skrzydłami. Kiedy się wreszcie odbije to pewnie odleci, choć jego pierwsze sekundy w powietrzu będą wyglądać dramatycznie. Nie czuję napięcia, ani wyjątkowej atmosfery. Nie czuję jakiejś szczególnej odpowiedzialności. Właśnie stałem się dorosły i … właściwie nic szczególnego nie wydarzyło się w moim życiu w związku z tym. Zresztą znam ludzi, którzy są dorośli, a kiedy się na nich patrzy to widać, że pozostali dziećmi. Znam też paru takich, którzy całkiem się zestarzeli zanim skończyli osiemnaście lat. Co teraz? Iść, czy zostać? Walczyć, czy ulec? Czuwać, czy spać?"

Prowadząc zajęcia dydaktyczne w formie wykładów, niejednokrotnie można spotkać się z niezrozumieniem i lekceważeniem ze strony młodych odbiorców. Nasza praktyka zawodowa utwierdziła nas w przekonaniu, że najlepszym sposobem podkreślenia problemu jest jego unaocznienie i przedstawienie poprzez formę teatralną. Nie tylko przybliża to problem, ale będąc niejednokrotnie dla wielu odzwierciedleniem sytuacji z życia wziętej, przykuwa większą uwagę widzów. Co więcej – nie tylko pokazujemy rzeczywistość, ale co najważniejsze skutki złego postępowania i staramy się ukierunkować naszych odbiorców na podejmowanie właściwych decyzji. Problem używek jest powszechnie znany w dzisiejszym świecie. W związku z dostępnością substancji psychoaktywnych bardzo ważnym jest cykliczne prowadzenie zajęć z młodzieżą. W naszych spektaklach poruszany jest jeszcze jeden problem, z którym wiąże się stosowanie narkotyków - brak asertywności. Młodzi ludzie czują się wielokrotnie niepewnie i pod presją otoczenia - nie zważając na niebezpieczeństwa oraz przestrogi, chcąc dorównać swoim rówieśnikom i zyskać ich szacunek zaczynają palić papierosy, lub co gorsza - brać narkotyki. Główny bohater przedstawienia „Uczyń mnie drzewem” jest uosobieniem tych właśnie wątpliwości i podziela los niejednego nastolatka. Ważnym jest moment, do którego go doprowadzają niewłaściwe decyzje i brak asertywności. Finał spektaklu okazuje się być przestrogą dla wszystkich widzów.

Poruszane problemy:
- przeciwdziałanie szerzeniu się wśród młodzieży narkomanii, alkoholizmu i substancji odurzających
- nawrócenie i życie w zgodzie z Przykazaniami Bożymi
- świadome i przemyślane podejmowanie życiowych decyzji

Grupa odbiorców:
młodzież szkolna, dorośli
[kościoły, szkoły, placówki oświatowe i wychowawcze, instytucje kultury etc.]

Czas trwania: 35 min. spektakl
+ panel dyskusyjny ok. 25 min
Liczba występujących aktorów: 3

 

 


 

  • Producent: Sebastian Chmura
  • Reżyseria: Sebastian Dylnicki
  • Scenariusz i muzyka: Jacek Sroka-Ritau
  • Konsultacja choreograficzna: Katarzyna Gruca
  • Obsada:
  • Biały: Paweł Gwizdała / Marcin Włosiński
  • Czarny: Martyna Łaszczok / Sylwia Szyda / Sylwia Stypa
  • Szary: Paweł Gwizdała / Tomasz Copik

Partnerzy

Fundacja Stonoga
Opera Śląska
od A do Z
Europa Centralna
Radio Piekary
Galeria GIKiS
Biały Kruk
Wpis
IPN
Rodziny Katyńskie
Stare i Nowe restauracja
Sumanda
Huta Łabędy
ZBM
Węglokokos
Tauron
Red-Note
Clooud
Jezus Team
GCE Mennica
GIKiS
gce-szkolenia
CityFun24