#

Cuda Maryjne

Premiera: maj 2015
Charakter przedstawienia: religijny / muzyczny / koncert

Przez kilkaset lat, niezliczone tłumy wiernych przybywały przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ludzie ci gorąco dziękowali za deszcz łask. Ze skruszonymi sercami prosili o wybaczenie grzechów. Błagali o pomoc w niewiarygodnie trudnych sprawach. Jasnogórska Pani nigdy nie zostawiała ich z pustymi rękami. Cuda uczynione za wstawiennictwem Maryi to historie, które do dziś wyciskają łzy nawet największym twardzielom. Nasz koncert jest próbą przedstawienia szerokiej publiczności niezwykłych zdarzeń, które przez wieki skrzętnie spisywano w księgach archiwalnych jasnogórskiego klasztoru. Cuda Maryjne to niezwykły koncert, w którym zestawiliśmy klasyczne pieśni maryjne z zupełnie nowymi, specjalnie na tę okazję napisanymi utworami, utrzymanymi w różnorodnej stylistyce. Powstało dzieło, jakiego bez wątpienia w Polsce jeszcze nie było...

W XXI wieku Polacy przestali wierzyć w cuda... Tymczasem na Jasnej Górze od kilkuset lat dokonują się rzeczy, których nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób.

Stworzyliśmy niezwykły koncert. Niezwykły, ponieważ nikt wcześniej nie przedstawił historii uzdrowień w tak atrakcyjnej, przystępnej dla każdego formie. Połączyliśmy poruszające teksty autorstwa Macieja Wojtasa z pełnymi pasji aranżacjami Krzysztofa Dereszyńskiego.

Jak wzbogacić uroczystość? Jak uświetnić odpust, festyn lub imprezę plenerową? Jak połączyć wartościowe treści z przeżyciami artystycznymi? Na nasz koncert składają się pieśni mocno zakorzenione w polskiej tradycji (m.in. Hetmanka, Czarna Madonna, Serdeczna Matko, Barka). Do tego stworzyliśmy szereg zupełnie nowych piosenek, napisanych specjalnie na tę okazję, które przedstawiają autentyczne historie polskich cudów maryjnych.

Motyw przewodni:
- historie udokumentowanych cudów, które miały miejsce dzięki wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny

Forma:
koncert muzyczny

Grupa odbiorców:
dzieci, młodzież szkolna, dorośli, wierni [kościoły, festiwale, uroczystości kościelne etc.]

Czas trwania: 60 min

Liczba występujących artystów: 3


  • Producent: Sebastian Chmura
  • Reżyseria: Sebastian Dylnicki
  • Scenariusz i teksty piosenek: Maciej Wojtas
  • Muzyka: Krzysztof Dereszyński (utwory wykorzystywane w spektaklu - polskie pieśni religijne)
  • Obsada:
  • Paweł Gwizdała
  • Martyna Łaszczok
  • Oliwia Kobuszewska
  • Sylwia Szyda

Partnerzy

Fundacja Stonoga
Opera Śląska
od A do Z
Europa Centralna
Radio Piekary
Galeria GIKiS
Biały Kruk
Wpis
IPN
Rodziny Katyńskie
Stare i Nowe restauracja
Sumanda
Huta Łabędy
ZBM
Węglokokos
Tauron
Red-Note
Clooud
Jezus Team
GCE Mennica
GIKiS
gce-szkolenia
CityFun24