#

Adam Żaak

Adam Żaak - dyplomowany aktor scen muzycznych. W czasie studiów wokalnych w katowickiej Akademii Muzycznej na wydziale wokalno - aktorskim pod kierunkiem prof. Stanisławy Marciniak – Gowarzewskiej został laureatem konkursów muzycznych: im. Ady Sari w Nowym Sączu i im. Adama Didura w Bytomiu . Jako student l roku debiutował w 1989 r. na scenie Opery Śląskiej w roli Edwina, w operetce Emmericha Kalmana „Księżniczka Czardasza". Jest polskim prawykonawcą pieśni Raoula Koczalskiego, które prezentował m. in. w Berlinie w 1995 roku. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych krajowych i zagranicznych, m.in.: Festiwalu „Viva il canto" w Cieszynie, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Międzynarodowym Festi¬walu Muzyki Organowej w Koszalinie (śpiew i organy), Międzynarodowej Dekadzie Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, Festiwalu „Ave Maria” w Czeladzi, Festiwalu „Fun and classic” w Nowym Sączu, VIII Sosnowieckich Dniach Muzyki Znanej i Nieznanej w Sosnowcu, VI Światowym Festiwalu Dziedzictwa Kultury Chrześcijańskiej, III Festiwalu Twórczości religijnej „Fide et Amore” w Żorach i in. Brał udział w koncertach organizowanych przez Estradę Śląską, Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” i wielu innych agencji artystycznych.

Za album „O Gwiazdo Betlejemska” wydany przez Polskie Radio Katowice S.A., otrzymał w 1999 roku „Złotą Płytę". W lipcu 2000 wziął udział w nagraniu płyty „Ave Maria”, występując w duecie z bułgarskim tenorem Kałudi Kałudowem. Z Orkiestrą Symfoniczną KHW S.A. KWK „Staszic” pod dyr. Grzegorza Mierzwińskiego wziął udział w nagraniu płyt „Jam szalona w twych ramionach", „Czekałem wieczność” i "Pomiędzy niebem a ziemią" wydanych przez firmę fonograficzną DUX. Wiosną 2004 r. wziął udział w nagraniu płyty Andrzeja „Tolusia” Skupińskiego „Gelynder Blues”, prezentując piosenki w stylizowanej gwarze śląskiej. W 2006 artysta dokonał nagrania kilkunastu utworów wydanych na kilku płytach pod wspólnym tytułem „Biesiada bez granic”.

W grudniu 2004 wziął udział w premierze operetki „Bal w operze” Richarda Heubergera w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego, na scenie Zagłębiowskiej Sceny Muzycznej w Dąbrowie Górniczej, kreując partię Georgesa Dumenil. W latach 2005 – 2007 r., jako śpiewak kameralista, był etatowo związany z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak-Myrczek. Z zespołem występował m. in. W Holandii, Niemczech, Belgii i na Ukrainie. Od 2007 do 2008 roku współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym. W 2007 u boku artystów związanych ze znanym śląskim satyrykiem Marianem Makulą wziął udział jako Rejent Milczek we wznowieniu "Pomsty" w reż. Henryka Konwińskiego, czyli śląskiej wersji "Zemsty" Aleksandra hr. Fredry. W 2009 wystąpił po raz pierwszy w USA w koncertach dla Fundacji „Podaruj mi życie”.

W 2011 podjął studia na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na wydziale Edukacji Artystycznej w zakresie sztuki muzycznej w zakładzie dyrygentury pod kierunkiem dr Małgorzaty Kaniowskiej. W tym samym roku powołał do życia Gliwicką Orkiestrę Rewiową „Promenada”. Z zespłem tym, jak również z Filharmoniami Rybnicką i Rzeszowską występował jako dyrygent w licznych koncertach, towarzysząc znakomitym polskim artystom, m. in.: Wiesławowi Ochmanowi, Dariuszowi Stachurze, Edycie Piaseckiej, Magdalenie Pilarz – Bobrowskiej i in. Występował z Filharmoniami: Białostocką, Koszalińską, Śląską, Wałbrzyską, Zabrzańską, Lwowską, Orkiestrami Państwowej Opery w Koszycach i Wrocławiu, Reprezentacyjną Orkiestrą Straży Granicznej i Sądecką Orkiestrą Symfoniczną oraz orkiestrami kameralnymi: Łomżyńską, Raciborską, Śląską, Toruńską, „Camerata Impuls”, Żeńską Orkiestrą Salonową Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. w Katowicach i wieloma zespołami instrumentalnymi.

Adam Żaak bierze udział w koncertach oratoryjno – kantatowych i estradowych, w Polsce i za granicą, popularyzując wiele gatunków muzyki od oratorium, mszy i opery do operetek, musicali i piosenki aktorskiej. Zajmuje się działalnością pedagogiczną, prowadząc zajęcia wokalne z młodzieżą. W 2005 został nominowany do nagrody Prezydenta miasta Chorzowa w dziedzinie kultury.

Od 2014 roku artysta Polskiego Teatru Historii.

Partnerzy

Fundacja Stonoga
Opera Śląska
od A do Z
Europa Centralna
Radio Piekary
Galeria GIKiS
Biały Kruk
Wpis
IPN
Rodziny Katyńskie
Stare i Nowe restauracja
Sumanda
Huta Łabędy
ZBM
Węglokokos
Tauron
Red-Note
Clooud
Jezus Team
GCE Mennica
GIKiS
gce-szkolenia
CityFun24